فیبر نوری چیست؟

فیبر نوری۱

تار نوری یا فیبر نوری رشتهٔ باریک و بلندی از یک مادّهٔ شفاف مثل شیشه (سیلیکا) یا پلاستیک است که می‌تواند نوری را که از یک سر به آن وارد شده، از سر دیگر خارج کند. فیبر نوری دارای پهنای باند بسیار بالاتر از کابل‌های معمولی است و با آن می‌توان داده‌های تصویر، صوت و داده‌های دیگر را به‌راحتی با پهنای باند بالا تا ۱۰ گیگابیت بر ثانیه و بالاتر انتقال داد.امروزه مخابرات نوری، به دلیل پهنای باند وسیع‌تر در مقایسه با کابلهای مسی، و تأخیر کمتر در مقایسه با مخابرات ماهواره‌ای از مهم‌ترین ابزار انتقال اطلاعات محسوب می‌شود.

فناوری ساخت فیبر نوری

کاکو و کوکهام انگلیسی برای اولین بار استفاده از شیشه را به عنوان محیط انتشار مطرح ساختند. آنان مبنای کار خود را بر آن گذاشتند که به سرعتی حدود ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه و بیشتر بر روی محیط‌های انتشار شیشه دست یابند. این سرعت انتقال با تضعیف زیاد انرژی همراه بود.

این دو محقق انگلیسی، کاهش انرژی را تا آنجا می‌پذیرفتند که کمتر از ۲۰ دسی بل نباشد. اگر چه آنان در رسیدن به هدف خود ناکام ماندند، اما شرکت آمریکایی (کورنینگ گلس) به این هدف دست یافت. در اوایل سال ۱۹۶۰ میلادی با اختراع اشعه لیزر ارتباطات فیبرنوری ممکن شد. در سال ۱۹۶۶ میلادی، دانشمندان در این نظریه که نور در الیاف شیشه‌ای هدایت می‌شود پیشرفت کردند که حاصل آن از کابلهای معمولی بسیار سودمندتر بود. چرا که فیبرنوری بسیار سبک‌تر و ارزانتر از کابل مسی است و در عین حال ظرفیت انتقالی تا چندین هزار برابر کابل مسی دارد.

توسعه فناوری فیبرنوری از سال ۱۹۸۰ میلادی به بعد باعث شد که همواره مخابرات نوری به عنوان یک انتخاب مناسب مطرح باشد. تا سال ۱۹۸۵ میلادی در دنیا نزدیک به ۲ میلیون کیلومتر کابل نوری نصب شده و مورد بهره‌برداری قرار گرفته‌است.

در نوع مرسوم این نوع کابل قطر هسته و پوسته با هم حدود ۱۲۵ میکرون است (هر میکرون معادل یک میلیونیم متر است)، که در حدود اندازه یک تار موی انسان است. بسته به سازنده، حول پوسته چند لایه محافظ، شامل یک پوشش معمولاً از جنس پلاستیک قرار می‌گیرد.

یک پوشش محافظ پلاستیکی سخت لایه بیرونی را تشکیل می‌دهد. این لایه کل کابل را در خود نگه می‌دارد، که می‌تواند صدها فیبر نوری مختلف را در بر بگیرد. قطر یک کابل نمونه کمتر از یک اینچ است.

انواع فیبر نوری

از لحاظ کلی دو نوع فیبر وجود دارد: تک حالتی و چند حالتی. فیبر تک حالتی یک سیگنال نوری را در هر زمان انتشار می‌دهد، در حالی که فیبر چند حالتی می‌تواند صدها حالت نور را به‌طور هم‌زمان انتقال بدهد.

کاربرد فیبر نوری

از فیبر نوری برای انتقال داده‌ها توسط نور لیزر استفاده می‌شود. یک نوع از این کابل که کمتر از یک اینچ قطر دارد از مجموعه‌ای از این فیبرها تشکیل شده و می‌تواند صدها هزار مکالمهٔ صوتی را حمل کند. فیبرهای نوری تجاری ظرفیت ۲٫۵ گیگابایت در ثانیه تا ۱۰ گیگابایت در ثانیه را فراهم می‌سازند. فیبر نوری از چندین لایه ساخته می‌شود. درونی‌ترین لایه را هسته می‌نامند. هسته شامل یک تار کاملاً بازتاب‌کننده از شیشه خالص است. هسته در بعضی از کابل‌ها از پلاستیک کا ملاً بازتابنده ساخته می‌شود، که هزینه ساخت را پایین می‌آورد.

با این حال، یک هسته پلاستیکی معمولاً کیفیت شیشه را ندارد و بیشتر برای حمل داده‌ها در فواصل کوتاه به کار می‌رود. حول هسته بخش پوسته قرار دارد، که از شیشه یا پلاستیک ساخته می‌شود. هسته و پوسته به همراه هم یک رابط بازتابنده را تشکیل می‌دهند که با عث می‌شود که نور در هسته تا بیده شود تا از سطحی به طرف مرکز هسته بازتابیده شود که در آن دو ماده به هم می‌رسند. این عمل بازتاب نور به مرکز هسته را (بازتاب داخلی کلی) می‌نامند.

اینترنت فیبرنوری یا تانوما

فیبر نوری۲

شرکت ملی مخابرات کشور در راستای توسعه‌ی فناوری‌های زیر ساخت کشور و طرح اینترنت ملی اقدام به اجرای پروژه‌ی FTTH  کرده‌است.

پروژه‌ی FTTH شرکت مخابرات ایران یا همان تانوما (تار نوری مخابرات ایران) می‌باشد.این پروژه در سال ۹۶ در هشت شهر کشور افتتاح شد.برای آگاهی از پشتیبانی این فناوری در منطقه‌ی خود کافیست وارد وب سایت شرکت مخابرات به ادرس www.tci.ir شوید. درمرحله اول شماره ثابت خود را وارد کنید تا از پشتیبانی فیبرنوری در منطقه خود اگاه شوید.

FTTH چیست؟

FTTH مخفف (fiber to the home) می‌باشد.فناوری است که اینترنت را با سرعت بالاتری و کیفیت به مراتب بهتری به خانه هایمان می‌اورد. تفاوت این تکنولوژی با ADSL  این است که کل مسیر ارتباطی شما با فیبر نوری طی شده است و به این دلیل می‌تواند پهنای باند ۱۰۰ مگابیتی برای شما به ارغوان بیاورد.در صورتی که با ADSL کل مسیر ارتباطی شما که ممکن است چندین کلیومتر باشد با سیم مسی طی می‌شود. این ارتباط باعث افت سرعت اینترنت و کیفیت ان می‌شود.

قیمت فیبر نوری

قیمت این نوع کابل با توجه به نوع برند و توع مدل آن متفاوت می ‌باشد . در جدول زیر لیست قیمت های امروز (۵ آذر ۹۹) را مشاهده می‌کنید.

نام کالاقیمت
پچ کورد فیبر نوری اچ پی LC-LC OM3 DX 0.5m AJ833A8,500,000 ریال

تا

1,300,000 ریال

پچ کورد فیبر نوری اچ پی LC-LC OM4 DX 5m QK734A11,000,000 ریال

تا

1,500,000 ریال

پچ کورد فیبر نوری اچ پی LC-LC OM4 DX 2m QK733A8,000,000 ریال

تا

450,000 ریال

پچ کورد فیبر نوری اچ پی LC-LC OM3 DX 2m AJ835A7,000,000 ریال

تا

1,000,000 ریال

پیگتیل فیبر نوری نگزنس LC SM 1m N123.4MLY250,000 ریال

تا

75,000 ریال

کابل فیبر نوری نگزنس 24Core SM N164.191180,000 ریال

تا

133,000 ریال

خرید فیبر نوری

فیبر نوری۳

خرید فیبرنوری با بهترین قیمت از فروشگاه رسولی لایتینگ امکان پذیر می‌باشد.

این رشته های باریک و بلند از یک مادّهٔ شفاف مثل شیشه یا پلاستیک است که می‌تواند نوری را که از یک سر به آن وارد شده، از سر دیگر خارج کند. از لحاظ کلی دو نوع فیبر وجود دارد تک حالتی و چند حالتی. فیبر تک حالتی یک سیگنال نوری را در هر زمان انتشار می‌دهد، در حالی که فیبر چند حالتی می‌تواند صدها حالت نور را به‌طور هم‌زمان انتقال بدهد. از فیبر نوری برای انتقال داده‌ها توسط نور لیزر استفاده می‌شود.

نمایش یک نتیجه

نمایش 9 24 36