مقالت

وال واشر چیست

را به وفور شندیده اند. در واقع والواشر ها یک المان برای نورپردازی‌های مدرن می‌باشند که از تعدادی لامپ تشکیل شده که این لامپ‌ها به شکل‌های مختلف در کنار هم چیده شده اند.

زمانی که به نور زیاد احتیاج داشته باشیم و نتوانیم از پروژکتورها استفاده کنیم وال واشرها گزینه بسیار خوبی می‌باشند. این المان نورپردازی می‌تواند نور خطی و یکنواختی را در عرض زیاد به وجود بیاورد. جهت نور و شدت نور و زاویه تابش این المان‌ها قابل تغییر و کنترل می‌باشد که شما آن‌ها را به صورت تک رنگ و هفت رنگ می‌توانید مشاهده کنید.

وال واشرها را در ابعاد متفاوتی تولید می‌کنند که دارای توان های مختلفی هم می‌باشند و همین مسئله موجب شده است که در نورپردازی ساختمان‌ها و دکوراسیون‌ها مورد استقبال زیادی قرار بگیرد و به شیوه‌های مختلفی آن‌ها را مورد استفاده قرار می‌دهند.

در رابطه با کاربرد آن‌ها باید بگوییم که به منظور تزئینات نمای محیط های داخلی و بیرونی یک ساختمان یا یک بنا به کار برده می‌شود. اما توجه داشته باشید که برای روشنایی اصلی یک محیط گزینه مناسبی نمی‌باشد.

از والواشرها در مکان های مختلف استفاده می‌شود برای مثال رستوران‌ها، مراکز تفریحی، فروشگاه‌های بزرگ، فضاهای داخلی و یا خارجی، نمای داخلی و خارجی ساختمان‌های تجاری، موزه‌ها و … این نوع پروژکتورها از ویژگی‌های و مشخصه‌هایی همچون موثر در کاهش هزینه‌های نورپردازی ، کیفیت بالای بدنه، مقاوم در برابر ضربه، نصب آسان در مکان های مختلف، قابلیت کنترل از طریق ریموت، امکان تنظیم زاویه تابش نور بر اساس نوع پروژه و … برخوردار می‌باشند.

 مشخصات وال واشر

مشخصات خوب این محصول موجب شده که در انواع نورپردازی‌ها و تزئینات مرتبط با نورپردازی‌های داخلی و خارجی ساختمان‌ها مورد استفاده قرار بگیرند. از آن‌ها می‌توان در زاویه‌های مختلف برای تاباندن نور تزئینی استفاده نمود و توسط آن‌ها بر روی نماها سایه روشن زیبایی را به وجود آورد. با توجه به نوع آن ها میزان پرتاب نور متفاوت می‌باشد و این که شما از چه نوعی استفاده می کنید کاملا بسته به هدف شما و نورپردازی مورد نیازتان بستگی دارد.

وال واشرها از نظر نوردهی بازدهی بالایی دارند و این در صورتی است که نسبت به سایر چراغ ها و محصولاتی که برای تامین نور وجود دارند، توان و مصرف پایین تری دارند و در مصرف برق هم صرفه‌جویی می‌شود. با توجه به ویژگی ها و مشخصه هایی که دارند آن‌ها را در فضاهای سر باز و سر پوشیده و فروشگاه‌های بزرگ، مراکز تفریحی و … مورد استفاده قرار می‌دهند. باید بدانید که وال واشرها قابلیت ارتجاعی دارند و بسیار انعطاف پذیر هم می‌باشند. والواشرهای خطی دارای طیف نور ثابت و یکنواختی می باشند و از طول عمر بالا و ماندگاری بالایی برخوردار می‌باشند.

ویژگی‌های نورپردازی با وال واشر

از جمله ویژگی‌هایی که برای این المان نورپردازی می‌توان نام برد عبارت اند از:

 • در مکان‌های مختلف می‌توان به راحتی آن‌ها را نصب نمود.
 • در واقع از نظر شدت نور دارای کیفیت بالای نور می باشد.
 • این المان دارای کیفیت بالای بدنه است یعنی جنس آن از آلیاژ آلومینیوم می‌باشد.
 • این پروژکتور دارای تنوع طیف رنگ نورهای ایجاد شده می‌باشد.
 • والواشر ها در برابر شرایط جوی و محیطی همچون اشعه ماورا بنفش، نور خورشید، آب و گرد و خاک و … بسیار مقاوم می‌باشد.
 • در کاهش هزینه‌های نورپردازی بسیار موثر می‌باشند.
 • می توان طول والواشرها را افزایش داد و این کار به این ورت است که می توان تعدادی از آنها را به یکدیگر متصل نمود.
 • می توان شدت نور آن را تنظیم نمود.
 • امکان تغییر اندازه ی این قطعات بر حسب نیاز به وسیله شرکت های ارائه دهنده یعنی می توان به صورت سفارشی اندازه آن‌ها را تغییر داد.
 • در برابر ضربه بسیار مقاوم می‌باشند به همین دلیل گزینه مناسبی برای نور پردازی های خارجی به شمار می‌روند.
 • می توان آن‌ها را از طریق ریموت کنترل نمود و دارای افکت‌های مختلف

 ویژگی‌های مهم وال واشر ال ای دی

خطی طول عمر بالا و دوام آن می‌باشد. یکی از کاربردهای این قطعه ایجاد روشنایی با نورهای نامتقارن می‌باشد. هم چنین می‌توان با قرار دادن ۳ یا بیشتر از این چراغ ها را به صورت خطی کنار هم گذاشت. این چراغ ها با ظاهری متفاوت به شکل های مستطیل یا مربع وجود دارند که برای سقف از آن‌ها استفاده می‌کنند. از این چراغ های مربعی شکل در رستوران‌ها، شرکت های تجاری یا در موزه ها استفاده می‌شوند. که قصد استفاده از این وال واشر ها برای برجسته کردن یک سوژه می‌باشد. وال واشر ها محصولاتی هستند که به جای پروژکتور ها استفاده می‌شوند. حتی در مکان هایی که نیاز به روشنایی زیاد است، می‌توان به جای پروژکتور از والواشر ها استفاده کرد. در این‌ چراغ ها از ال ای دی با وات بالا استفاده نمی‌شود، چون هر چقدر توان ال ای دی بالاتر باشد تولید حرارت آن هم بیشتر می‌شود.

ویژگی های والواشر که شامل:

✳️قیمت مناسب

✳️نور پردازی خوب

✳️کیفیت خوب آن

✳️همینطور کارایی آن باعث شده است، نظر خیلی از مشتریان را به خود جلب کند. همچنین برای خرید این چراغ ها می‌توانید از سایت ها و فروشگاه های معتبر با قیمت مناسب تری خریداری کنید. از این وال واشر ها می‌توانید برای زیباسازی و نور پردازی در ساختمان و یا محل کارتان از آن استفاده کنید. پایه در وال واشر یکی از اجزای مهم در این قطعه می‌باشد. چراکه نوع پایه بر قیمت محصول تاثیر زیادی می‌گذارد. بنابراین جنس پایه وال واشر باید طوری باشد که در برابر عوامل محیطی مقاوم باشد که در گذشت زمان دچار خوردگی نشود.

انواع وال واشر

همان گونه که قبل تر اشاره کردیم وال واشرها در انواع مختلفی دیده می‌شوند برخی از آن‌ها عبارت اند از آبشاری، مولتی کالر، فول کالر RGB، پرچمی، و … که در انواع خطی یا LED تولید می‌شوند. هر یک از انواع والواشرها در دو نوع تک رنگ یا هفت رنگ با کاربرد‌های مختلف تولید می‌شوند که برای استفاده در پروژه‌ها بسیار انعطاف پذیر می‌باشند و قابلیت ارتجاعی دارند. گفتنی است که وال واشرهای خطی قابلیت ایجاد طیف نور یکنواخت و ثابت دارند که استفاده از این والواشرها برای تامین روشنایی دکوراتیو یا نورپردازی محیط های خارجی بسیار متداول می‌باشد. یکی دیگر از انواع والواشرها، وال واشرهای رشد گیاه می‌باشد که در دسته لامپ‌های رشد گیاه به شمار می‌آید.

می‌توانید که این نوع وال واشرها را در طول‌های متفاوتی مشاهده نمایید برای مثاب در طول‌های 20 و 30 و 50 و 60 و 100 سانتی متری می‌باشند و قادرند که بخش مفیدی از طیف نور خورشید مثلا قرمز و آبی را به شکل نور مصنوعی برای رشد گیاه در اختیار ما قرار دهند لذا گاهی اوقات نور طبیعی در دسترس نیست.

وال واشرها یک نوع پروژکتور یا چراغ خطی هستند که برای نورپردازی نمای خارجی ساختمان‌ها و یا در فضای داخلی خانه‌ها استفاده می‌شوند. معمولاً والواشرها به صورت افقی یا عمودی روی دیوار، کف زمین یا سقف نصب می‌شوند. این قطعه نور را به صورت یکنواخت پخش می‌کنند. استفاده از چراغ‌های وال واشر باعث می‌شود، محیط را روشن‌تر و ملایم‌تر نشان دهد. همینطور در فضاهای باریک مثل راهروها یا راه پله‌ها باعث بزرگ نشان دادن فضا می‌شود.

وال واشرها برای نورپردازی و افزایش زیبایی دیوارها بسیار مناسب و کاربردی می‌باشند. ابعاد مختلفی دارند و از طول تقریبا ۵ سانتی متر تا ۵۰۰ سانتی متر به بازار عرضه می‌شوند. هرچقدر توان و ابعاد آن‌ها بیشتر باشد، قیمت این محصول هم بالاتر می‌باشد.

اجزای وال واشر

 1.  ال ای دی
 2.  قاب یا بدنه
 3.  درایو یا راه انداز
 4.  لنز تشکیل شده اند.

 

🟠لنز وال واشر: بعد از نصب ال ای دی بر روی قاب مقابل هر کدام از چراغ ها ال ای دی و اس ام دی یک لنز قرار دارد. لنز برای تنظیم جهت تابش نور و افزایش تمرکز استفاده می‌شود.

🟠درایو قطعه الکتریکی است که ولتاژ ac ورودی را به dc تبدیل می‌کند. درایو ها همینطور برای کنترل جریان هم به کار می‌روند. قاب یا بدنه این قطعه از مواد آلومینیوم ساخته می‌شود. آلومینیوم سبک وزن و ارزان است و توانایی دفع حرارت ال ای دی ها را در وال واشر دارند.

بعضی از وال واشرها در محیط بیرون نصب می‌شوند و در تماس با گرد و غبار و آب قرار می‌گیرند، بنابراین باید آن ها ضد آب باشند، که در برابر ورود آب مقاوم بمانند.

والواشرها معمولاً در نورپردازی داخلی ساختمان‌های مسکونی و اداری، همینطور نصب در ستون‌ها و دیوارهای خارجی و نماهای ساختمان، نورپردازی داخلی در گالری های هنری و موزه ها، نور مناسب برای رشد گیاهان خانگی و گلخانه‌های صنعتی و همینطور استفاده در استخر که برای نصب و نورپردازی در کنار زیر آب استخر استفاده می‌شوند.

وال واشر ها به چند دسته تقسیم می‌شوند از جمله:

 • چند رنگ
 • تک رنگ
 • رشد گیاه
 • ضدآب و استخری
 • والواشر دفنی یا توکار و روکار شامل می‌شوند.

🔹وال واشر رشد گیاه

🔹ضد آب و استخری در نورپردازی زیر آب، آکواریوم‌ها و استخرها استفاده می‌شوند. حتی از این وال واشرها در محیط بیرون و فضای باز هم استفاده می‌شود. که این‌ها ضد آب می‌باشند، و در برابر آب و گرد و غبار بسیار مقاوم هستند.

🔹نوع تک رنگ وال واشر به رنگ‌های مهتابی، قرمز، آبی، انبه ای، سبز و آفتابی می‌باشند. وال واشرهای چند رنگ معمولاً ترکیبی است، که از رنگ‌های قرمز، آبی و سبز می‌باشند. از این مدل برای نورپردازی نمای خارجی ساختمان، پل‌ها و ستون‌ها استفاده می‌شود. و بیشتر این مدل وال واشرها کاربرد تزئینی و دکوری دارند. آلیاژهای استیل از دیگر موادی هستند که در ساخت بدنه خارجی وال واشرها استفاده می‌شود. چون دلیل استفاده از آلیاژهای استیل به خاطر ضد زنگ بودن آن می‌باشد. این قطعه‌ها در نورپردازی معماری ساختمان‌ها بسیار پرکاربرد می‌باشند.

وال واشرها از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند. همینطور وال واشرها از قیمت بسیار مناسبی برخوردار هستند. استفاده از این وال واشرها باعث می‌شود به محیط مورد نظر شما زیبایی ببخشد و اگر فضای کوچکی دارید با استفاده از والواشر می‌توانید فضای خود را بزرگتر نشان دهید. وال واشرها قطعه ای هستند که از تعدادی لامپ در کنار هم تشکیل شده اند، که هر کدام اشکال مختلف خود را دارند. تعداد لامپ و اندازه آن‌ها بستگی به نیاز و نوع پروژه دارد. استفاده در نمای بیرونی و داخلی ساختمان‌های مسکونی و تجاری، فروشگاه‌های بزرگ، بدنه پل‌ها که برای تامین روشنایی تزئینی و همینطور در فضاهای باز و یا سرپوشیده از وال واشرها استفاده می‌شوند. این قطعه توان مصرف پایینی دارد و در مصرف برق صرفه‌جویی می‌شود. نصب این قطعه‌ها بسیار آسان و راحت می‌باشد.

مزایای وال واشر

عبارتند از: بازدهی نوری بالا، راندمان بالا، توان مصرف پایین در مقایسه با چراغ‌های معمولی و بالا بودن فوکوس ال ای دی‌ها و نصب در زوایای مختلف را شامل می‌شوند. این ال ای دی‌ها دارای لنزی برای تنظیم زاویه تابش نور می‌باشند که باعث می‌شود بیشتر بر روی شرایط نورپردازی کنترل داشته باشد. این زاویه به طور معمول ۴۵ تا ۳۰ درجه را پوشش می‌دهند.‌ انواع چراغ‌های وال واشر ال ای دی عبارتند از: والواشر ۴ وات، والواشر ۷ وات، والواشر ۹ وات و والواشرهای ۲۰ وات می‌باشند. این قطعه‌ها ویژگی‌های مختلفی دارند از جمله مقاوم بودن در برابر ضربه، مجهز به افکت‌های مختلف نورپردازی کنترل کردن از راه دور تغییر اندازه، بر حسب نیاز تنظیم، زاویه تابش، کاهش هزینه‌های نورپردازی، مقاوم در برابر شرایط جوی کیفیت بالای بدنه و نور می‌باشند. جهت نور، شدت و زاویه تابش والواشر به راحتی قابل تغییر و کنترل است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *