مقالت

نصب و نگهداری چراغ استخری و آبنما

چراغ استخری و چراغ آبنما از انواع روشنایی‌هایی هستند که وجود آن‌ها در محیط سبب افزایش جذابیت فضاهایی مثل استخرها، حوضچه‌ها و حوض‌ها می‌شود. در واقع اهمیت استفاده از این چراغ‌ها علاوه بر تامین روشنایی می‌تواند زیبایی بخشی دو چندان به فضا نیز باشد. اگر در حیاط خانه، باغ، ویلا یا فضاهای سبز شهری استخری وجود داشته باشد در این صورت استفاده از چراغ‌های استخری می‌تواند کاربری استخر را در شب نیز تامین کرده و ترکیب خارق العاده‌ای از آب و نور ایجاد نماید حال انتخاب رنگ نور چراغ‌ها دست شماست و می‌توانید از رنگ‌های ملایم و یا رنگ‌های پر انرژی برای نورپردازی و طراحی دکوراسیون استخر یا آبنمای مورد نظرتان استفاده نمایید.

یکی از اصلی‌ترین نکات در رابطه با چراغ‌های استخری نحوه نصب و نگهداری آن‌ها می‌باشد و از آنجایی که این چراغ‌ها داخل آب قرار دارند بنابراین باید در انجام سیم کشی و نصب آن‌ها نهایت دقت را کرد. چراغ استخری را باید در زمان ساخت و یا در زمان بازسازی استخری نصب و استفاده کرد.

انواع چراغ استخری بر اساس نوع نصب

چراغ‌های استخری با توجه به ساختارشان و نوع نصبشان به دو دسته روکار و توکار تقسیم می‌شوند که چراغ‌های توکار دارای کاسه یا فرم بتونی هستند که برای دیواره استخر یا آبنما مورد استفاده قرار می‌گیرند. چراغ‌های روکار معمولا دارای پایه‌ای هستند که در کف آبنماها نصب می‌شوند. نوع دیگری از چراغ‌های استخری انواع فلت آن‌ها است که در کف استخر و یا روی دیوار قرار داده می‌شوند. در ادامه به صورت مختصر با توضیحاتی در رابطه با نصب انواع این چراغ‌ها آشنا می‌شویم:

نصب چراغ استخری توکار

چراغ‌های استخری توکار همانطور که گفته شد دارای پوسته بتنی هستند که در واقع این پوسته باید در زمان بتن ریزی ساخت استخر کار گذاشته شود البته از آنجایی که در پروژه‌های ساخت استخر ضخامت بتن ریزی را نمی‌توان به صورت دقیق محاسبه کرد و در صورت اجرای کاسه چراغ ممکن است در زمان سرامیک کردن کمی بیرون یا داخل اجرا شود و یا کاسه چراغ بشکند به همین دلیل برای رفع مشکل از قطعه فوم یونولیت به جای کاسه چراغ استفاده می‌شود و پس از بتن ریزی فوم تراشیده شده و کاسه چراغ درون آن نصب می‌شود.

پس از نصب پوسته بتنی، کابل مناسب با مدل چراغ داخل پوسته کشیده می‌شود و به اندازه مناسب قرار داده می‌شود تا پس از تمام شدن کار ساخت استخر بتوانند چراغ را در جای مناسب خود قرار دهند. برای نصب چراغ باید اتصالات کابل‌ها انجام شود و با توجه به رنگ‌بندی و مثبت و منفی بودن رشته‌های کابل آن‌ها را بهم متصل می‌کنند. پس از اتصال کابل داخل پوسته به کابل چراغ باید آب‌بندی کابل انجام شود که مرحله فوق العاده مهمی است. محل اتصال کابل داخل پوسته و کابل چراغ را حتما باید با نوار آپارات آب‌بندی کنید زای در غیر این صورت به دلیل خاصیت موئینگی کابل و فشار آب استخر و آبنما، آب از طریق کابل به چراغ نفوذ می‌کند و باعث خسارت دیدن چراغ می‌گردد.

نصب چراغ استخری روکار

در نصب چراغ‌های استخری روکار باید اول جای مناسب برای چراغ انتخاب شود تا بتواند نور را به خوبی منتشر سازد سپس کار اتصال کابل‌ها انجام می‌شود که در این مرحله نیز حتما باید برای آب‌بندی از نوار چسب آپارات استفاده شود آب از طریق کابل به چراغ وارد نشود. در مورد چراغ‌های آبنما باید به این نکته توجه کرد که خنک شدن این چراغ‌ها تنها از طریق آب انجام می‌شود پس باید چراغ‌های روکار آبنما در جایی نصب شوند که آب روی آن‌ها ریخته شود تا چراغ خنک شود.

چراغ‌های آبنما و استخر به دلیل محبوس بودن لامپ‌ها فقط از طریق آب تبادل حرارت می‌کنند به همین دلیل بیش از ۱۰ دقیقه بدون آب نباید روشن شوند در غیر این صورت چراغ دچار آسیب می‌شود. در نصب چراغ‌های استخری و آبنما به آببندی با نوار آپارات یا جعبه تقسیم‌های واترپروف یا مفصل توجه نمایید. برای نوردهی مناسب چراغ‌های استخری و آبنما ترانس‌ها باید در فاصله مناسبی قرار بگیرند که فاصله مناسب آن‌ها ۱۵ متر می‌باشد و در صورتی که به به فاصله بیشتر نیاز دارید باید از ترانس‌های سفارشی استفاده کنید.

نصب چراغ استخری فلت

نصب چراغ‌های استخری فلت بسیار ساده است و فقط کافی است کابل قرار داده شده داخل دیوار را به کابل چراغ متصل کرده و آببندی را انجام دهید تا آب به داخل چراغ نفوذ نکند و در مرحله بعدی چراغ باید با دو پیچ به بدنه یا دیواره استخر متصل گردد. اگر می‌خواهید جلوه و زیبایی چراغ‌های استخری و چراغ آبنمای خود را در شب افزایش دهید باید از نورپردازی خارجی زیاد در اطراف استخرها خودداری کرد تا نورپردازی استخر بیشتر به چشم آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *