مقالت

آشنایی با چراغ خطی

امروزه چراغ‌های خطی ال‌ای دی را به عنوان جدیدترین نسل ابزارهای روشنایی می‌شناسیم. با در نظر گرفتن اهمیت فوق‌العاده مصرف انرژی و از طرف دیگر طراحی فضای مدرن برای سازه‌های جدید ابزارهای روشنایی باید علاوه بر امکان تامین نور مناسب مورد نیاز کاربران در فضاهای متنوع بتوانند خواسته‌های طراحان نورپردازی و دکوراسیون خانه‌هارا نیز تامین نمایند.

انواع چراغ خطی ال‌ای دی ظاهری زیبا و در عین‌حال مدرن دارند. به این ترتیب استفاده از این نوع چراغ‌ها هم راه‌کار مناسبی برای تامین نور مورد نیاز محیط‌های گوناگون است و هم عنصر با کیفیتی در جهت دیزاین و نورپردازی فضا به شمار می‌روند. این نوع چراغ‌ها در اندازه‌های گوناگونی تولید می‌شوند و بنابراین در هنگام خرید کاربران با تنوع چشم‌گیری روبرو هستند. افراد می‌توانند بر اساس شرایط محیط و طراحی دکوراسیون فضای مورد نظرشان بهترین و مناسب‌ترین گزینه را از میان انواع چراغ‌های خطی انتخاب نمایند.

چراغ‌های خطی و مصرف انرژی

آیا شما از گروه کاربرانی هستید که به نورپردازی فضاها اهمیت زیادی می‌دهند؟ پس بهتر است توجه داشته باشید در جهت جذاب نمودن فضاها و ایجاد اتمسفر مناسب در محیط‌های مراکز تجاری و حتی محیط‌های آموزشی و غیره نورپردازی فضاها و استفاده از ابزارهای روشنایی مناسب هر فضا نقشی اساسی ایفا می‌کند. همچنین مبحث مهم دیگری که در تمام حوزه‌های الکترونیکی عموما توجه ویژه‌ای به آن می‌گردد بحث مصرف انرژی و در نهایت ارائه راه‌کارهایی برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی است. با این وصف باید بدانید که در یک پروژه نورپردازی نیز بحث صرفه‌جویی در مصرف انرژی از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین برندهای گوناگون و تولیدکنندگان ابزارهای روشنایی در راستای همین صرفه‌جویی انرژی به سمت تولید محصولاتی حرکت کرده‌اند که کم مصرف‌تر باشند. برای نمونه استفاده از لامپ‌های ال‌ای دی یا لامپ‌های کم مصرف در اکثر ابزارهای روشنایی مانند انواع چراغ‌های خطی.

چراغ خطی توکار

چراغ‌های خطی عموما مستطیل شکل هستند. این نوع چراغ‌ها به شیوه توکار و در داخل سقف‌های معمولی یا سقف‌های کاذب نصب می‌گردند. این نکته را از یاد نبرید که در هنگام انتخاب این چراغ‌ها امکان نصب آن‌ها به شیوه توکار باید بررسی شود. یعنی ابعاد و اندازه آن‌ها پیش از اقدام به خرید مورد توجه قرار بگیرد. به این ترتیب در هنگام نصب و راه‌اندازی دچار مشکل نخواهید شد. به عنوان نمونه چنانچه ساختمان دارای سقف‌های کاذب باشد استفاده از چراغ‌های توکار گزینه مناسبی خواهد بود. محل کاربرد این نوع چراغ‌ها عموما به عنوان چراغ‌های اداری و تجاری در سقف‌های کاذب مجموعه‌های تجاری و یا ساختمان‌های اداری و هتل‌ها و غیره خواهد بود.

چراغ خطی روکار

این نوع از چراغ‌های خطی به حفره و برش در سقف نیازی ندارند. عموما به شیوه روکار روی دیوار یا سقف محیط‌های گوناگون نصب می‌گردند. بنابراین چنانچه کاربری قصد نورپردازی در فضایی را داشته باشد که سقف‌های آن از پیش اجرا شده است چراغ‌های خطی روکار گزینه مناسبی به شمار می‌روند. همچنین محل کاربرد این نوع از چراغ‌ها مانند چراغ‌های توکار در سقف‌های کاذب مجتمع‌های تجاری و یا ساختمان‌های اداری، هتل‌ها و غیره می‌باشد.

چراغ خطی آویز

نوع دیگری از چراغ‌های خطی، چراغ خطی آویز است که مانند انواع چراغ‌های سقفی و آویز دیگر به راحتی در فضاهای مختلف قابل استفاده است. این چراغ‌ها معمولا بسته به طولی که دارند با تعداد مشخصی کیت آویز نصب می‌شوند. در انتخاب نوع چراغ خطی باید به هماهنگی آن با سایر المان‌های محیط و همچنین مرحله‌ای از ساخت که قرار است این چراغ‌ها نصب شوند توجه کرد.

چرا برای نورپردازی از چراغ‌های خطی استفاده می‌شود؟

از جمله چراغ‌های ال‌ای دی که علاوه بر داشتن نور مناسب و یکنواخت از میزان مصرف انرژی پایینی برخورداند چراغ‌های ال‌ای‌دی خطی می‌باشند. این چراغ‌ها اصولا با عرض‌هایی در اندازه‌های گوناگون و همچنین با قابلیت نصب روکار و توکار و یا به صورت آویز از جمله راهکارهای نوین و موفق نورپردازی در فضاهای مدرن به شمار می‌روند. طراحی چراغ‌های خطی روشنایی به گونه‌ای است که هماهنگی با معماری داخلی مدرن ساختمان در حد بالایی قرار دارد.

برای نمونه در راهروهای ساختمان‌های اداری و یا مجتمع‌های تجاری و غیره استفاده از این نوع چراغ‌ها بسیار متدوال است. زیرا به علت شکل ظاهری زیبا به عنوان چراغ دکوراتیو نیز مورد استفاده دارند. همچنین روشنایی کافی را نیز برای محیط تامین می‌نمایند. چراغ‌های خطی امکان نصب بر روی سقف یا دیوار وحتی کف ساختمان را دارند. بنابراین در جهت استفاده در پروژه نورپردازی بسیار منعطف هستند.

یکی از ویژگی‌های استفاده از چراغ خطی این است که حس مدرنیته را در فضا ایجاد می‌کنند و می‌توانند متناسب با سلیقه شما به اشکال مختلفی روی سقف نصب شده و مورد استفاده قرار گیرند. از این چراغ‌ها می‌توان هم برای تامین روشنایی و هم به عنوان المانی دکوراتیو در محیط به کار می‌رود. استفاده از چراغ‌های خطی می‌تواند باعث شود فضاها بزرگتر دیده شوند و از این المان‌های نوری می‌توان هم به تنهایی و هم در کنار سایر چراغ‌ها استفاده کرد.

چراغ‌های خطی ساخته شده از ماژول ال‌ای دی SMD هستند به همین دلیل طول عمر بالایی داشته و در صورت خرابی به راحتی تعمیر شده و یا می‌توان از ماژول‌های LED با شار نوری و طول عمر بالاتر استفاده کرد. در استفاده از چراغ خطی باید به اصول و استانداردها توجه نمود زیرا ایجاد خیرگی می‌تواند یکی از آزار دهنده‌ترین موارد در یک نورپردازی خطی باشد. در استفاده از این چراغ باید به این نکته توجه کرد که چراغ‌ها در دید افراد در زمان کارکرد نباشند. با مطالعه این مقاله به سادگی و به صورت اجمالی با انواع چراغ‌های خطی روشنایی و کاربرد آن‌ها آشنا می‌شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *