مقالت

آشنایی با انواع لامپ

به طور کلی انواع لامپ منابع روشنایی هستند که تشکیل شده از قطعات و تجهیزات مکانیکی و الکتریکی مثل حباب، اتصالات، مدارها، بالاست، خازن و غیره می‌باشند که از گذشته تا به امروز کاربرد گسترده‌ای داشته و در دسته تجهیزات برقی پرمصرف قرار دارند. این تجهیزات از المان‌هایی هستند که نقش مهمی در نورپردازی فضا دارند و می‌توانند علاوه بر تامین روشنایی در زیبایی فضا نیز تاثیر گذار باشند به همین دلیل شرکت‌های مختلف اقدام به تولید انواع لامپ با کاربری‌های مختلف نموده اند.

لامپ‌ها

نورپردازی مناسب با استفاده از انواع لامپ می‌تواند فضایی چشم نواز و رویایی خلق کند و در امر روشنایی می‌توان ترکیبی از رنگ‌های سرد و گرم را برگزید تا زیبایی بیشتری به فضا ببخشند. در این بخش می‌خواهیم به صورت کلی با انواع آن‌ها و کاربرد‌هایشان آشنا شویم.

لامپ‌های رشته‌ای

یکی از قدیمی‌ترین این محصولات هستند که امروزه کاربرد بسیار کمی دارد لامپ‌های رشته‌ای یا التهابی نام دارند که از چند رشته تنگستن پیچیده شده ساخته شده‌اند این محصولات رشته دار معمولی انرژی الکتریکی بسیار زیادی مصرف می‌کنند که به دلیل اتلاف انرژی و تبدیل آن به گرما بازده بسیار کمتری نسبت به مصرفشان دارند همچنین بهره نوری این لامپهای رشته‌ای بین ۸ تا ۲۲ لومن بر وات است.

انواع این محصولات طول عمر پایینی دارند و با توجه به مصرف انرژی بالا استفاده از آن‌ها مقرون به صرفه نیست همچنین استفاده از این لامپ‌ها با اینکه نور زیادی را تولید می‌کنند ولی به دلیل هدر دادن انرژی و تولید گرمای زیاد توصیه نمی‌شود.

لامپ‌های هالوژنی

لامپهای هالوژنی از تولیدات جدید هستند که به لحاظ اندازه، کوچکتر از نوع رشته‌ای عادی می‌باشند و برای کارکرد موفق باید دمای حباب بیشتر از ۲۰۰ درجه باشد به همین دلیل باید حباب به کار رفته در این محصولات جنس مناسبی داشته باشند همچنین بازده نوری آن‌ها بیشتر است و عمر بیشتری نسبت به مدل‌های غیرهالوژنی دارند.

انواع لامپ هالوژنی با نور زیادی که تولید می‌کنند رنگ‌های موجود در اتاق را تقویت می‌کنند و به گونه‌ای طراحی شده‌اند که عمری طولانی دارند البته در استفاده از انواع هالوژن باید توجه نمود که حتی چربی دست شما در هنگام بستن آن می‌تواند طول عمر محصول را کاهش دهد. این محصولات در واقع شکل تغییریافته لامپهای رشته‌ای هستند که امروزه کاربرد گسترده‌ای یافته اند.

این محصولات به سه دسته هالوژن LED، هالوژن SMD و هالوژن COB تقسیم می‌شوند.

لامپهای کم مصرف با نام فلورسنت فشرده نیز شناخته می‌شوند که به لحاظ ظاهری دارای تفاوت‌هایی با انواع رشته‌ای قدیمی می‌باشند و میزان مصرف انرژی الکتریکی در آن‌ها یک سوم لامپهای قدیمی است همچنین میزان عمر این لامپ‌ها چند برابر بیشتر از انواع رشته‌ای بوده و نورافشانی آن‌ها بر اساس خواص جیوه است.

لامپهای کم مصرف با اینکه نوری با شدت و کیفیت مناسب در فضا منتشر می‌سازند در عین حال اشعه ماورابنفش زیادی ساطع می‌کنند ولی با این حال به دلیل مصرف کم انرژی استفاده از این محصولات کم مصرف افزایش زیادی یافته است.

لامپ‌های متال هالید

یکی دیگر از انواع این محصولات لامپهای متال هالید می‌باشند که ساخته شده از بخار جیوه هستند با این تفاوت که در ساختمان داخلی آن‌ها مقدار کمی از نمک‌های هالوژنی وارد کرده‌اند که باعث بالا بردن کیفیت رنگ و بهره نوری این چراغ‌ها شده است. از انواع متال هالید می‌توان برای تامین روشنایی داخلی در سالن‌ها، کارخانه‌ها، استادیوم‌های ورزشی، معابر و غیره استفاده کرد.

انواع لامپهای متال هالید معمولا دارای نور سفید و درخشنده هستند و با داشتن راندمان قابل قبول امروزه به سرعت جایگزین انواع قدیمی شده‌اند، حباب این لامپ‌ها معمولا کشیده هستند و کاربردهای گسترده‌ای دارند.

لامپ‌های بخار سدیم

در ساختمان لامپهای بخارسدیم، گازی که در آن تخلیه الکتریکی صورت می‌گیرد بخار سدیم است به همین دلیل نور آن‌ها زرد است. این لامپ‌ها به دلیل داشتن بهره نوری بالا و طول عمر زیاد برای تامین روشنایی معابر شهری، تونل‌ها، جاده‌ها، پل‌ها و غیره مناسب هستند.

این محصولات در دو نوع بخار سدیم کم فشار و بخار سدیم پر فشار تولید می‌شوند که کاربری‌های مختلفی دارند.

لامپ‌های فلورسنتی

لامپهای فلورسنتی بازده نوری بالاتری نسبت به لامپ‌های رشته‌ای دارند که این محصولات در ایران با نام لامپ‌های CFL نیز شناخته می‌شوند. این لامپ‌ها به دلیل داشتن بهره نوری بالا و رنگ نور مناسب یکی از اقتصادی‌ترین لامپ‌ها برای تامین روشنایی در محیط‌های مختلف است.

لامپ‌های فلورسنتی

استفاده از انواع لامپهای فلورسنتی به صورت لامپ‌های مهتابی با اشکال مختلف در نورپردازی خانه‌ها و اداره‌ها نقش مهمی دارد و این لامپ‌ها می‌توانند نوری زرد، سفید و یا یخی را در محل مورد نظر شما انتشار دهند.

لامپ‌های LED

یکی از بهترین و پرکاربردترین نوع لامپ این روزها لامپ‌های ال‌ای دی است که در واقع مجموعه‌ای از یک یا چند LED می‌باشند که برای به دست آوردن شدت رنگ و نور مورد نیاز باید مجموعه‌ای از ال‌ای دی‌های کوچک در کنار هم قرار گیرند. لامپهای ال‌ای دی در مقایسه با لامپهای دیگر راندمان نوری و عمر بالاتری دارند به همین دلیل امروزه استفاده از این لامپ‌ها گسترش زیادی یافته است.

یکی از کاربردهای این محصولات نورپردازی محیط‌های مختلف است زیرا LED‌ها در رنگ‌های مختلفی تولید می‌شوند و ضمن تامین روشنایی محیط می‌توانند باعث تزیین فضا نیز گردند. این لامپ‌ها در اشکال مختلفی تولید شده‌اند و کاربردهای متفاوتی دارند.

لامپ‌های هالوژنی

شرکت‌های مختلفی اقدام به تولید لامپهای متفاوت نموده‌اند بنابراین شما می‌توانید جهت خرید لامپ و یا اطلاع از قیمت لامپ‌ها به سایت www. lighthome. ir مراجعه نمایید و هرکدام از محصولات مورد نظر خود را انتخاب و خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *